O nas

Ewa Plis

Jako nastolatka byłam zafascynowana zdjęciami Hamiltona. Stały się dla mnie inspiracją do szukania kadrów w codziennym życiu. Zrozumiałam, że każda kobieta jest wyjątkowa, a piękno nie jest tak oczywiste, jak sądziłam.
Fotografuję ludzi, zwłaszcza kobiety. Czasami są to naturalne portrety, czasami starannie dopracowane i kreowane sesje beauty, ale zawsze staram się uchwycić emocje i osobowość.
Kiedy nie pracuję, podróżuję. Kocham Włochy, Azję i zachodnie stany USA.

Freelance photographer, based in Warsaw.
As a teenager I was fascinated by Hamilton’s photographs. They became an inspiration for me to look for shots in everyday life. I understood that every woman is unique and beauty is not as obvious as I thought.
I photograph people, especially women. Sometimes these are natural portraits, sometimes carefully refined and created beauty sessions, but I always try to capture emotions and personality. 
When I’m not working, I’m traveling. I love Italy, Asia and the western states of the US.

Małgorzata Plater

Z wykształcenia prawnik, z zamiłowania fotograf. Absolwentka Europejskiej Szkoły Fotografii. Podobnie jak Henri Cartier-Bresson uważa, że w fotografii liczy się tylko ta chwila, podczas której naciskany jest spust migawki i to tę chwilę trzeba znaleźć w otoczeniu. Fotografuje w studio i w plenerze. Retuszuje najchętniej przy dźwiękach Radiohead i Portishead.

Lawyer by traininig, shutterbug at heart. European School of Photography graduate. Just like Cartier-Bresson did, believes that what really matters in photography is the moment you push the shutter button and it is all about finding that special, precious moment in your ambient. Thus she restlessly keeps on searching for it in studio and en plain air. Finds Radiohead and Portishead tunes best for photoediting stuff.